Hans-Dieter Funke

Práce

Začátky kariéry

Narodil jsem se v Lindau, což je malebné městečko u Bodamského jezera. Po studích ekonomie jsem nastoupil do bavorské Volksbank, kde jsem působil jako personalista. Poté jsem přijal nabídku největší německé stavební spořitelny Schwäbisch Hall a pracoval několik let v oddělení Human Recources.

Po určité době jsem si však uvědomil, že mě ze všeho nejvíc přitahuje obchod a manažerská práce s lidmi.

Několik let jsem byl činný na středních manažerských pozicích v obchodní síti a v roce 1991 jsem se stal obchodním ředitelem pro Spolkovou republiku Bavorsko.

Liška a počátky stavebního spoření v ČR

Největší zlom mé profesní kariéry a vlastně i mého osobního života přišel v roce 1993, kdy jsem se rozhodnul přijmout výzvu akcionářů společnosti Schwabisch Hall, opustil jsem svůj prosperující obchodní region a odjel do České Republiky budovat dceřinnou stavební spořitelnu.

Tehdy jsme v Praze začínali ve čtyřech a budovali jsme Českomoravskou stavební spořitelnu doslova od píky.

Jsem hrdý na to, že v roce 2001, kdy jsem byl na pozici předsedy představenstva, byla Liška nejen nejúspěšnější českou stavební spořitelnou, ale po své matce Schwäbisch Hall i druhou nejúspěšnější spořitelnou na evropském trhu.

Další nové trhy…

V témže roce jsem se s těžkým srdcem s Liškou rozloučil a přijal další výzvu akcionářů své mateřské společnosti. Odjel jsem na dva roky do Tian Jinu, kde jsem jako president German – Sino Buildings Society pomohl uvést myšlenku stavebního spoření na čínský trh.

Po návratu jsem byl jako člen představenstva několik let zodpovědný za obchod a marketing ve stavební spořitelně Raiffeisen. Za dobu mého působení se mi podařilo téměř zdvojnásobit objem realizovaného obchodu.

Nechat vyrůstat druhé…

Po celou dobu mé více než třicetileté kariéry vrcholového manažera, jsem pracoval s lidmi, motivoval je, rozvíjel jejich schopnosti a snažil se podílet se na jejich osobnostním růstu.

Za tuto dobu jsem zjistil, jak nesmírně důležitou roli hrají v profesním životě principy psychologické hygieny, jaké důsledky má neúměrná orientace na výkon a pochopil i mnoho dalších profesně-psychologických souvislostí.

V současnosti mě nesmírně baví a naplňuje, když pomáhám k úspěchu druhým a mohu jim předat něco ze svých zkušeností.

Firemní kouč pro osobní růst

Od roku 2014 pracuji po boku své ženy jako osobní a firemní kouč. Soustřeďuji se zejména na koučink osobnostního růstu, prevenci Burnout syndromu a motivační psychologii.

V České Republice mám již téměř čtvrt století své rodinné a profesní zázemí, vychovávám zde se svojí českou manželkou obě naše děti, mám rád českou mentalitu i smysl pro humor. Za ta léta už se Čechy zkrátka staly mou druhou vlastí.