Závislost na lécích

Příběh naší klientky

Závislosti můžeme dělit podle různých kritérií. Jedním je například dělení na látkové a nelátkové (procesní) závislosti. Mezi látkové závislosti řadíme například závislosti na alkoholu, lécích, a dalěích psychoaktivních látkách. Mezi nelátkové, procesní závislosti můžeme řadit návislost na hraní počítačových her, závislost na automatech nebo na sexu.

Další kritériem může být dělenína závislostí na závislost na legálních nebo na ilegálních drogách.

Legální drogy

Legální drogy jsou však stejně nebezpečné a závislost na nich může být stejně závažná jakoyávislost na nelegálnách drogách. Závislost na lécích patří k závislostem na legáních drogách.

K závislosti na lécích vedou různé situace, například dlouhodobý nadměrný stres, přepracovanost, úzkosti, nespavost nebo třeba i těžká životní situace.

Závislost na lécích

Nejčastěji zneužívané léky jsou většinou léky, které lékař předepíše pacientovi jen na přechodnou dobu. Může to být praktický lékař nebo specialista. Právě neprovázanost lékařské dokumentace často vede k situacím, kdy různí lékaři předepisují pacientovi léky duplicitně.

Jedou z nejčastěji zneužívaných skupin léků jsou léky na uklidnění, například Neurol, Diazepam, Rivotril a jiné.

Prášky na spaní

Další skupinou léků, na které snadno vznikne závislost, jsou prášky na spaní. Nespavost je v dnešní době velm rozšířený problém. Nejnebezpečnější závislost je na lécích, které obsahují účinnou látku Zolpidem. Známe je pod komerčními názvy Stilnox, Hypnogen, Sanval. Tyto léky mohou způsobit velmi silnou závislost.

Kromě toho, že nám pomáhají usnout, mohou měnit i naši psychiku. Lidé pod jejich vlivem často dělají věci, které si druhý den nepamatují. Telefonují, přejídají se, mohou sednout i za volant a způsobit vážnou nehodu. V kombinaci s alkoholem jsou pravým zabijákem.

Léky proti bolesti

Poslední nejčastější skupinou léků, která často způsobuje závislost, jsou léky proti bolesti, takzvaná analgetika. Kromě tlumeni bolesti působí relaxačně a mají sedativni účinky. Mezi nejčastěji zneužívané léky z této skupinz patří Tramal.

Zavislost na lécích je stejně ohrožující jako závislosti na alkoholu nebo na drogách. Také zde platí, že čím dříve se začne s účinnou terapií, tím větší je naděje zvládnout léčbu ambulantní cestou. Při pokročilé závislosti totiž nezbývá již nic jiného, než několikaměsíční hospitalizace v psychaitrické léčebně.