Skupinová terapie

„Cítím, že mi chybí bezpečné zázemí, kde bych si o svých starostech a trápení mohl popovídat s  lidmi, kteří řeší obdobné problémy...“
Skupinové terapie

Skupinová terapie v AdiCare

Rezervujete si svůj termín vstupní a diagnostické konzultace pro vstup do skupinové terapie v našem online kalendáři.

V centru AdiCare jsou momentálně k dispozici čtyři skupinové běhy.

Dvě skupiny se zaměřují na téma: Já a můj vztah k alkoholu. Jsou vhodné jak pro klienty s abstinenčním záměrem, tak pro klienty se záměrem Kontrolované konzumace alkoholu.

Další dvě skupiny se zaměřují na téma: Deprese, úzkosti a vztahy. Tyto skupinové běhy jsou vhodné pro klienty s poruchami nálad, úzkostnými stavy a problémy ve vztahu sám k sobě i k druhým lidem.

Objednejte se na nezávaznou vstupní a diagnostickou konzultaci pomocí našeho online kalendáře nebo volejte na naši linku 739 376 763  Při tomto setkání společně zjistíme přesná specifika i míru závažnosti Vašeho problému, případné přidružené potíže a navrhneme Vám konkrétní skupinu, která Vás bude co nejvíce obohacovat. Také se blíže seznámíte s psychoterapeutickou metodou a zjistíte, zda Vám prostředí, přístup a filozofie našeho centra vyhovuje.

Proč právě skupinová psychoterapie

Výsledky četných  studií, ale i naše dosavadní praxe ukazuje, že léčba formou skupinové terapie je v případě některých psychických problémů opravdu nejúčinnější. Mnoho lidí se skupiny obává, stydí se a nedokáže si společnou práci s ostatními představit. Je to zcela přirozený jev, se kterým naši psychoterapeuti počítají. Skupiny v našem Centru jsou komorní (čítají maximálně osm až deset členů). Jednotlivé účastníky vybíráme citlivě tak, aby se vzájemně doplňovali a obohacovali.

Při skupinové práci se dbá na přísné zachování mlčenlivosti, klienti vystupují ve skupinách anonymně. Každý člen skupiny má právo si stanovit vlastní hranice intimity, které jsou ostatními členy i psychoterapeuty plně akceptovány. Skupinovou terapii lze velmi efektivně kombinovat s terapií individuální.

Skupinová setkání probíhají jednou týdně a trvají dvě terapeutické hodiny (100 minut), v období svátků a dovolených platí individuální dohoda členů skupiny. Jeden skupinový běh je rozvržen do dvaceti setkání, odhadovaná doba trvání běhu je tedy zhruba pět měsíců. V případě zájmu lze ve skupinovém setkávání po dohodě členů i terapeutů pokračovat v individuálně stanoveném režimu.

Princip skupinové terapie

Skupinová terapie nabízí možnost dosáhnout změn v osobní situaci nejen díky přímému odbornému působení terapeutů, ale i prostřednictvím takzvané skupinové dynamiky. Tedy vztahů, které se ve skupině vytvoří.

Dobře vedená skupina není pouhým mechanickým součtem jednotlivců, má v sobě novou, vlastní kvalitu. Svým členům poskytuje bezpečí a dává  prostor k učení nových vzorců chování i prožívání.

Výhody skupinové terapie

Klient obvykle nachází úlevu v zážitku, že není sám, koho něco tíží, a zažívá podporu skupiny při probírání svých pocitů, potřeb a přání.

Přidanou hodnotou je i výměna zkušeností a zpracování zpětné vazby, kterou klient získává nejen od terapeuta, ale i od svých “spolubojovníků”.

Témata skupinové terapie